3.8 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Nejsilnější země EU jsou za přísnější pravidla pro kryptoměnu

Mohlo by vás zajímat:

Ministři financí pěti z největších ekonomik Evropské unie (EU) vyzvali na přísnější pravidla v eurobloku pro kryptoměna.

Představitelé z Německa, Francie, Španělska, Itálie a Holandska ve společném prohlášení trvají na pečlivé kontrole a regulaci projektů, jako je například digitální měna Libra od společnosti Facebook.

„V Evropské unii by nemělo začít fungovat žádné globální uspořádání kryptoměna kryté aktivy, dokud nebudou adekvátně identifikovány a vyřešeny výzvy a rizika v oblasti práva, regulace a dohledu,“ vyjádřili se ministři.

Menu může vydávat pouze centrální banka
Podle francouzského ministra financí Bruna Le Mairea však „může vydávat menu“ jen Evropská centrální banka. Toto „nelze ohrozit ani oslabit žádným projektem, včetně takzvaného projektu Libra,“ prohlásil na setkání ministrů financí EU v Berlíně.

Podle ministrů by kryptoměna měly vázat na euro nebo jinou evropskou měnu, přičemž by měly být zaregistrovány a uloženy v bance, kterou schválí EU.

Ministři očekávají, že Evropská komise, která by měla tento měsíc v této věci předložit návrhy, vydá silné a jasná pravidla, aby se „zabránilo zneužívání kryptomien na teroristické aktivity nebo na praní špinavých peněz, dodal Le Maire.

Návrh digitální daně do konce roku
Ministři financí EU také na setkání v Berlíně diskutovali o zavedení digitální daně v Evropě.

Le Maire pochybuje že vyjednávání o daních pro technologické giganty na úrovni Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) uspějí a vyústí do konce roku do dohody.

Proto by EU měla začít připravovat své vlastní řešení pro digitální daň, které by bylo přichystané do začátku roku 2021.

Podobné úsilí v roce 2018 selhalo, když ho vetovaly severské země a Irsko. Tváří v tvář novému tlaku irský ministr financí Paschal Donohoe uvedl, že se bude v unii „pozorně“ zabývat každým návrhem na digitální daň, který předloží Evropská komise.

Platí daně pro gigantů
Francie, Spojené království, Španělsko, Itálie a další země již zavedly daně pro velké technologické společnosti, což Washington považuje za diskriminaci amerických firem.

Ačkoli Spojené státy oponují návrhem předloženým OECD, německý ministr Olaf Scholz je přesvědčen, že se na mezinárodním plánu do konce roku dohodnou.

Německo se také staví k digitální dani v EU zdrženlivě a vyzvalo, aby se nejprve vynaloženo úsilí nalézt mezinárodní řešení v rámci OECD.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení