3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Je lichva skutečně minulostí?

Mohlo by vás zajímat:

Půjčka od lichváře je věc, která by v dnešním světě neměla figurovat. Mnohé společnosti poskytující nebankovní půjčky pro dlužníky však jisté rysy lichvy vykazují. Jak je to s lichvou v současném Česku? Je dnes lichva postavena mimo zákon nebo skrytě přežívá dál? 

Lichva je půjčování peněz a účtování výrazně vysokého úroku, který značně překonává půjčenou částku. Často až o stovky procent. Půjčka od lichváře je na první pohled velmi nevýhodná, ovšem často je to jediná možná půjčka pro dlužníky, kterým důvěryhodná společnost nepůjčí.    

Shánět číslo na lichváře a hledat na internetu heslo “lichvář který opravdu půjčí” není mezi běžnou populací zvykem. Najdou se však skupiny lidí, kteří půjčky od lichváře stále poptávají. A tam kde je poptávka, je obvykle i nabídka. 

Lichva z hlediska české legislativy

Občanský zákoník z ledna 2014 vnesl do zákona o lichvě přesnou definici lichvy a půjčky od lichváře. Podle tuzemského práva je lichvou každá půjčka, jejíž podmínky neúměrně překračují běžný standard. Úroky a poplatky lichváře jsou extrémně vysoké a pro klienty těžko splnitelné. Zisky lichvářů jsou mnohonásobně vyšší než zisky bankovních i nebankovních institucí.

Půjčka pro dlužníka od lichváře navíc zneužívá tísnivé situace zadluženého. Lichváři se běžně zaměřují na sociálně slabší a méně vzdělané skupiny obyvatel. Využívají finanční tísně a problémů, které neinformovaný dlužník nedokáže řešit jinak, než další půjčkou. Kromě nepřiměřených podmínek je tak zákonem stanovený rys lichvy také nátlak a zneužití situace dlužníka.  

Každá půjčka, která je soudem uznaná jako lichva, je zrušena. Dlužník pak musí splatit pouze částku, kterou si skutečně půjčil a nemusí platit neúměrně vysoké úroky. Pokud dlužník nemá dostatek financí na vyrovnání půjčky od lichváře, může soud požádat o snížení úrokové sazby na běžnou výši.

Predátorské společnosti a novodobí lichváři

Predátorské nebankovní společnosti a soukromí věřitelé se často zaměřují na jednotlivce, kteří nemají přístup k tradičním formám půjček. Novodobí lichváři obvykle nabízejí krátkodobé půjčky před výplatou, které jsou obvykle splatné maximálně dva až čtyři týdny.

Půjčky se obvykle splácí v příštím výplatním termínu a často jsou spojeny s poplatky a úroky, které extrémně převyšují úrokovou sazbu a poplatky u běžných poskytovatelů. Novodobí lichváři těží z nevýhodné situace dlužníka, který může být chycen v dluhové pasti a nedokáže svou situaci vyřešit.

Jak se vyhnout novodobé lichvě?

Predátorské půjčky využívají podvodné, klamavé a nekalé taktiky, aby dlužníky přiměly vzít si půjčku, kterou nedokáží splácet. Lichváři využívají především nevědomosti a malé informovanosti dlužníků. 

Aby se člověk vyhnul lichvářské půjčce, stačí pozorně přečíst veškeré podmínky věřitele. Pokud je jednání poskytovatele netransparentní, nejasné a špatně čitelné, je lepší dát od půjčky ruce pryč a najít alternativu.

Velmi užitečné jsou recenze a hodnocení jednotlivých poskytovatelů úvěru. Společnosti bez recenzí jsou vždy podezřelé a stejně tak jedinci, kteří nabízejí půjčky telefonicky či osobní návštěvou klienta. 

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení