3.8 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Představitelé Evropské centrální banky varovali před silným eurem

Mohlo by vás zajímat:

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) v pátek varovali před akceptováním nízké inflace a zdůraznili rizika vyvolaná silné euro.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane a guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau poukázali na nebezpečí silného eura.

Snižuje cenové tlaky
Podle nich je to důležitý faktor při rozhodování o měnové politice, protože silné euro snižuje cenové tlaky.

Jejich vyjádření přicházejí jen den poté, co se šéfka ECB Christine Lagardeová vyjádřila na téma silné měny relativně uvolněně. Lagardová na tiskové konferenci po zasedání Rady guvernérů řekla jen, že ECB bude pozorně sledovat vývoj kurzu eura.

To je nejslabší forma verbální intervence a způsobila posílení společné měny, protože investoři začali pochybovat, že ECB zvýší své pobídky.

Páteční vyjádření vysokých představitelů ECB zřejmě podpoří očekávání trhu, že ECB nakonec asi už v prosinci zvýší svůj nouzový pandemický program nákupů aktiv (Pandemic Emergency Purchase Programme – Peppe), jehož celkový objem je aktuálně nastaven na 1,350 bilionu eur.

Laně v pátek také řekl, že údaje, které ECB získá v nejbližších měsících, její pomohou kalibrovat měnovou politiku.

Hluboko pod inflačním cílem
Tempo růstu cen zůstává hluboko pod inflačním cílem a pokrok v boji s negativními vlivy pandemie na předpokládané dynamiku inflace je podle Lana pouze částečný.

„Mělo by být nanejvýš zřejmé, že není prostor k uspokojení,“ napsal na blogu.

Euro se vůči dolaru od začátku koronakrízy na jaře posílilo o 8% a začátkem září se jeho kurz dostal na psychologicky důležitou hranici 1,20 USD / EUR. Později však přišlo o část zisků a aktuálně se jeho kurz pohybuje nad 1,18 USD / EUR.

„Necielime směnné kurzy,“ řekl v pátek Villeroy de Galhau. „Nicméně směnný kurz má očividně vliv na inflaci a měnovou politiku,“ dodal.

Lane i Villeroy de Galhau zopakovali standardní formulaci, že ECB je připravena přijmout v případě potřeby další opatření.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení