3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Chcete si pronajmout nebytové prostory? A víte, na co si dát pozor ve smlouvě?

Mohlo by vás zajímat:

Pokud si plánujete pronajmout prostory pro vaše podnikání, rozhodně nepodceňte nájemní smlouvu. Vyvarujete se tak pozdějším problémům s pronajímatelem.

Pokud provozujete podnikatelskou činnost, nájemní vztah se řídí pravidly o „nájmu prostor sloužících k podnikání“ obsaženými v občanském zákoníku. Je dobré vědět, že právní úprava pronájmu pro podnikání se od obecného nájmu v mnohém liší. Uplatní se zde například jiná pravidla při sjednávání smlouvy, odlišné výpovědní doby při ukončování nájmu i další práva a povinnosti pronajímatele, ale také nájemce.

Jak správně vymezit účel nájmu?

Při uzavírání nájemní smlouvy dbejte na to, abyste měli správně sjednaný účel užívání. Ve smlouvě by mělo být výslovně uvedeno, že daný prostor můžete používat pro účely vašeho podnikání. Nájemce by totiž v zásadě neměl používat prostor k jiným než stanoveným účelům a změnit charakter své činnosti. Již od začátku vyjednávání o nájemní smlouvě se rovněž nezapomeňte zeptat, k jakému účelu jsou dané prostory kolaudované, a vyžádejte si na pronajímateli příslušné kolaudační rozhodnutí.

Tip:
Pronajímáte, nebo naopak chcete pronajmout obchodní prostory? Podívejte se na pronájem nebytových prostor a pronájem obchodních prostor bez makléřů a bez provizí tou nejjednodušší cestou.

Správné označení provozovny

Pokud si pronajímáte prostor k podnikání, budete v mnoha případech potřebovat umístit si na dané prostory vaše firemní označení. Z tohoto důvodu doporučuji, abyste si ve smlouvě sjednali souhlas pronajímatele s umístěním štítů, návěstí a podobných označení. Je dobré si v nájemní smlouvě jasně určit, jaké štíty a návěstí to budou, jelikož ze zákona má pronajímatel právo nájemci vyvěšení firemního označení z určitých důvodů nepovolit. Zdá se to sice jako samozřejmost, ale nájemce tu tedy má své právo omezené, na což je třeba myslet.

Jak případně ukončit nájem?

U nájemní smlouvy na obchodní prostory platí určitá specifika i pro případy skončení nájmu výpovědí. Zde je třeba rozlišit, zda byl nájem sjednán na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Důležité je také vědět, že výpovědní doba ze zákona je u nájmu na dobu určitou tříměsíční, zatímco u nájmu na dobu neurčitou je šestiměsíční. Smluvní strany však mohou mít ve smlouvě sjednanou i jinou výpovědní dobu. Při uzavírání nájemní smlouvy vždy myslete na zadní vrátka.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení