3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Eko-řízení: Tipy pro úsporu paliva

Mohlo by vás zajímat:

Většina domácností v ČR vlastní alespoň jedno auto. Náklady na pravidelné využívání tohoto dopravního prostředku však často šplhají do sotva přestavitelných výšin. V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak pozměnit svůj styl řízení tak, abyste byli nejen shovívavější ke své peněžence, ale také šetrnější k životnímu prostředí – obzvláště ke vzduchu, který ve svém rodném městě či obci dýcháte každý den.

I malé změny dělají velký rozdíl

Ačkoli toto mnoho vlastníků aut podceňuje, ujistěte se, že s sebou pravidelně nevozíte žádné zbytečnosti. Každý kilogram totiž přidává na spotřebě. Například takový střešní box může zvýšit spotřebu až o několik desítek procent. Pokud je to možné, vyhněte se zbytečnému zapínání elektrických spotřebičů – na desetiminutovou cestu není většinou nebývá nutné využívat vyhřívání oken a sedadel či klimatizaci.  

Při stavění kvůli křižovatkám, závorám či kolonám a jiným krátkým přestávkám vypínejte motor – i za předpokladu, že se jedná o pouhou minutu to má smysl. Ačkoli si možná říkáte, že volnoběh nespotřebovává takové množství paliva, je nutné zmínit, že znehodnocuje velké množství vzduchu výfukovými plyny!

Jezděte plynuleji

Místo neustálého rozjíždění a následovného přibrzďování, které spotřebovává značné množství energie, raději jezděte pomaleji a plynuleji – je to bezpochyby bezpečnější i úspornější. K dosažení plynulé jízdy je potřeba se naučit předvídat. Pokud se blížíte ke křižovatce, obci nebo jinému rychlostnímu omezení, odhadněte rychlost tak, abyste při jejich překračování nemuseli ani brzdit ani chvíli přidávat plyn.  

Raději než úplně zabrzdit, pomalu přibrzďujte a rozjíždějte se pouze letmo místo rozjíždění z klidové polohy s větší spotřebou. Využívejte také setrvačnosti, obzvláště při zdolávání kopců. Nahoru je lepší vyjet rychleji a na vyšší stupeň, naopak při sjíždění nespěchejte, abyste předešli brzdění. Také při výběru tratě je lepší zvolit plynulou a delší cestu před takovou, kde budete muset konstantně přibržďovat a zrychlovat.  

Pravidelně kontrolujte stav vozidla

Každý měsíc se ujistěte, že máte správně nahuštěné pneumatiky, mají totiž nižší spotřebu než ty podhuštěné. Také se nepochybně vyplatí investovat do kvalitních eco-friendly pneumatik, které snižují spotřebu vozu a mají značně delší životnost. Navíc také šetří životní prostředí. Pokud byste měli zájem o takovou investici, může vám pomoci například půjčka ihned.

Pozornost byste měli věnovat také oleji ve vozidle, který je klíčový pro stav vašeho motoru, a to především během chladnějších měsíců. Měl by se měnit po každých najetých 15 000 kilometrech nebo alespoň jednou ročně.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení