3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Hlavní ekonom DRFG varuje před bezhotovostní ekonomikou

Mohlo by vás zajímat:

Na konferenci FINfest, která se konala na podzim v předloňském roce, vystoupil kromě jiných i Martin Slaný, který v investiční skupině DRFG Davida Rusňáka zastává pozici hlavního ekonoma. V rámci své přednášky již tehdy hovořil o hrozbě ekonomické krize, kterou indikovaly některé rysy tehdejší ekonomiky. Ty jsou totiž podobné těm, které měla ekonomika před velkou krizí v roce 2008. Poté se však Martin Slaný zaměřil na otázku takzvané cashless ekonomiky. Jejímu konceptu je výrazně nakloněn Mezinárodní měnový fond. Hlavní ekonom DRFG však upozorňuje na fakt, že svět bez mincí a bankovek by znamenal významnou změnu v doposud fungujícím ekonomickém systému. Zároveň je tu i riziko otřesení ekonomických a politických svobod obyvatel celého světa. Snaha o bezhotovostní ekonomiku podle Slaného neznamená přirozené vyústění evolučního procesu, kdy se plně začnou využívat nemateriální způsoby plateb na úkor klasických peněz. Naopak by to byl ze společenského hlediska krok vzad. Šlo by totiž o ekonomický model, kdy by veškeré hospodářství bylo manipulovatelné shora. Velké pochopení pro cashless ekonomiku tedy od hlavního ekonoma Rusňákovy investiční skupiny čekat nemůžeme.

Mince a bankovky jsou nástrojem svobody

Na základě bezhotovostní ekonomiky by mohly centrální banky začít využívat velmi rizikový nástroj. Tím je implicitní zdanění klientů bank neboli záporné úrokové sazby. Ty jsou použitelné již dnes, ale právě existence bankovek a mincí zabraňuje tomu, aby byly tyto sazby snižovány více a více do mínusu. 

Hlavní ekonom DRFG Davida Rusňáka Martin Slaný zároveň varuje, že tento typ sazeb by zásadně proměnil pozice dlužníků a věřitelů. Navíc by státy a jejich přední instituce mohly detailně kontrolovat spotřební zvyky svých občanů. Po této kontrole by mohly následovat další, přísnější regulace. Slaný zastává názor, že hotovost ve světě není jen zastaralým zvykem, ale jedním ze symbolů občanské svobody a prostředkem vztahu člověka a státu.

Autor: Michal Pecka

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení