3.8 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Home office a BOZP. Co musí zaměstnavatel zajistit svým podřízeným?

Mohlo by vás zajímat:

Popularita práce z domova neustále roste. S příchodem koronavirové krize a nařízením, že se z domova pracovat musí, pokud to samozřejmě jde, se zájem o tuto formu práce ještě znásobil. Jen hrstka zaměstnavatelů si však uvědomuje, že stejně jako běžně v podniku, i v případě home office musí být dodržováno několik povinností stanovených bezpečností práce. Naštěstí s tím pomůže firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO a o které se dočtete na internetu v recenzích a zkušenostech

Patříte mezi zaměstnavatele, kteří práci z domova zvažují? Pamatujte na to, že stejně jako v případě práce na klasickém pracovišti musíte dodržovat BOZP. Protože stejně jako na klasickém pracovišti, i v případě vykonávání home office může dojít při vykonávání pracovní náplně k úrazu, jehož lze označit za pracovní. 

Zaměstnanec musí být proškolen

Vůbec to první, co by měl zaměstnavatel udělat, pokud se rozhodne zahájit práci formou home office, je proškolit zaměstnance o rizicích, které mu doma hrozí, pokud bude práci doma vykonávat. Bude se tím předcházet úrazům nebo škodám, k nimž by klidně mohlo dojít a za které (jelikož k nim dojde při vykonávání pracovního úkonu) je zaměstnavatel odpovědný. 

Zaměstnanec poté musí dodržovat veškeré pokyny, které jsou mu v rámci bezpečnosti práce uděleny. Je tomu zkrátka stejně, jako když pracuje na klasickém pracovišti. 

Co musí zaměstnavatel zajistit?

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout a zajistit patřičné vybavení a ochranné pomůcky, které k bezpečné práci z domova patří. Mluvíme tu kupříkladu o zjištění vlastního počítače, notebooku nebo nářadí, které pracovník k vykonávání práce potřebuje. Veškeré poskytnuté věci musí být kontrolované, udržované a také musí být řádně revidované. 

To samozřejmě platí i v případě poskytnutí ochranných osobních pracovních pomůcek.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení