3.8 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Jak probíhá nábor pracovníků ze zahraničí

Mohlo by vás zajímat:

Celosvětová pandemie nového typu koronaviru významně ovlivnila i český pracovní trh: uzavírání ekonomiky, omezení v cestování či ekonomické problémy mnoha firem jsou jen těmi nejviditelnějšími problémy.

Jedna věc ale přetrvává a tou je zájem společností o zahraniční pracovníky do výroby a dalších oborů. Jejich nábor však doznal díky platným restrikcím určitých změn, jak dnes nábor zahraničních pracovníků vypadá?

Přesun do online prostoru

Jako mnoho jiných pracovních činností, i nábor pracovníků se z významné části přesunul na internet. Základní postup však samozřejmě zůstává. V první řadě zadá zaměstnavatel požadavek na počet pracovníků, jejich kvalifikaci a případně další požadavky na zaměstnance. V tuto chvíli je třeba znát specifikace dané pracovní pozice ve smyslu náplně práce, mzdy, dovolené, délky smlouvy, pracovní doby apod.

V dané zemi (typicky Ukrajina, Mongolsko, Filipíny…) začne vyhledávání konkrétních kandidátů. Tato fáze trvá v průměru 1-2 týdny. Dalším krokem je potom pohovor s uchazečem, který v dnešní době probíhá online.

Především u posuzování kandidátů na kvalifikovanější pozice se nicméně online pohovor kombinuje s praktickými zkouškami způsobilosti, které samozřejmě probíhají prezenčně v centrech partnerských agentur v dané zemi. Ze všech fází náboru je pořizován videozáznam, který má potom český zaměstnavatel k dispozici.

Další prvky náboru

Konkrétní země mají pro nábor pracovníků pro práci v zahraničí některé specifické podmínky, jedná se např. o Filipíny, kdy musí potenciální pracovníci absolvovat lékařskou prohlídku, jejímž výstupem je potvrzení o dobrém zdravotním stavu a o tom, že uchazeč netrpí žádným skrytým onemocněním.

Součástí požadavků na zahraniční zaměstnance může být samozřejmě i konkrétní země původu. Pro pracovníky z Ukrajiny se zaměstnavatelé rozhodují pro minimální jazykovou bariéru a kulturní blízkost. Podobné výhody se pojí i s náborem pracovníků se Srbska, kde navíc celý proces probíhá např. ve srovnání s Ukrajinou rychleji.

Kvalifikované zaměstnance samozřejmě nabízí i další země postsovětského prostoru jako Kazachstán či Bělorusko. I zde je výhodou jistá blízkost kulturních prostředí, pracovitost a zručnost uchazečů a možnost rychlého vyřízení pracovního povolení.

Výhodou Mongolska je zase rychlost, s jakou probíhá vyřízení jejich pracovního povolení a také obecně kvalifikace kandidátů. Již zmíněné Filipíny zase nabízí pracovníky, kteří v naprosté většině případů ovládají angličtinu, což značně usnadňuje komunikaci a rozšiřuje možnosti jejich uplatnění.

Pokud má zaměstnavatel na zemi původu a některé další parametry nestandardní požadavky, není to samozřejmě žádný problém. Pracovníky lze nabírat i v dalších zemích, přesně podle požadavků a potřeb zaměstnavatele. Chcete pomoci s náborem? Obraťte se na agenturu IRS Czech, která se právě na nabírání zaměstnanců přímo v daných zemích specializuje.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení