3.8 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Jak zastavit prokrastinaci při studiu vysoké školy?

Mohlo by vás zajímat:

Existují dvě hlavní věci, které mohou studentovi pomoci překonat prokrastinaci. Samotný student a další lidé v životě studenta, kteří jsou obvykle autoritami, jako jsou jejich rodiče nebo učitelé.

Jak přestat prokrastinovat při studiu

Abyste hned teď přestali otálet se studiem, měli byste si určit nejmenší možnou věc, kterou můžete udělat, abyste v tom udělali pokrok, a poté upravit své prostředí tak, aby bylo co nejvíce pravděpodobné, že to opravdu uděláte.

Pokud se například potřebujete učit na zkoušku, nejmenším možným krokem, který k tomu můžete udělat, může být otevřít si poznámky a projít si jen první odstavec, který jste si zapsali. Jakmile si uvědomíte, že to je vše, co musíte udělat, můžete začít upravovat své studijní prostředí, abyste toho dosáhli, například tím, že půjdete do místnosti bez rušivých vlivů a necháte telefon venku.

Kromě toho existují různé další antiprokrastinační techniky, které vám mohou pomoci přestat prokrastinovat jako student, a to jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Nemusíte používat všechny tyto techniky, protože některé nebudou ve vašem případě relevantní, a protože obecně budete potřebovat jen několik z nich, abyste dosáhli významného pokroku směrem k překonání prokrastinace. Zkuste si proto prolistovat tento seznam a najít techniky, o kterých si myslíte, že pro vás budou nejlepší, než je vyzkoušejte.

Zlepšete své plánování:

 • Stanovte si konkrétní cíle. Například místo vágního cíle, jako je „učit se na nadcházející zkoušku“, si stanovte konkrétní cíl, například „v týdnu nadcházející zkoušky jít do knihovny každý den poté, co dokončím svou poslední hodinu v daný den a strávit alespoň 2 hodiny studiem“.
 • Rozdělte své úkoly na malé a zvládnutelné kroky. Pokud například potřebujete napsat esej, můžete začít s kroky, jako je zjištění názvu, vytvoření hrubé osnovy a nalezení pěti vhodných akademických zdrojů. Všimněte si, že pokud je daný projekt velký, pak byste se obecně neměli starat o to, abyste od začátku zjistili všechny kroky k němu. Místo toho začněte tím, že identifikujete pouze několik prvních kroků, které musíte udělat, a poté identifikujte nové kroky, jak dosáhnete pokroku, abyste se vyhnuli pocitu přetížení nebo uvíznutí.
 • Stanovte si dílčí milníky a termíny. Pokud to váš instruktor ještě neudělal nebo pokud na konci stanovil pouze jeden hlavní termín, nastavení dílčích milníků a termínů vám pomůže plánovat dopředu, být zodpovědní a cítit se více motivováni k neustálému pokroku.
 • Identifikujte své cykly produktivity. Studenti se liší v tom, kdy jsou nejproduktivnější; například některé fungují nejlépe ráno, zatímco jiné jsou soustředěnější v noci. Měli byste to vzít v úvahu a rozvrhnout si studium a práci na denní dobu, kdy je nejméně pravděpodobné, že budete otálet.

Tip: Trápí vás prokrastinace a přitom zrovna musíte vypracovat vaši závěrečnou práci? Nejste v neřešitelné situaci. Pokud vše selže, je zde pro vás možnost vypracování podkladů diplomové práce, případně vypracování podkladů bakalářské práce na zakázku. Vše od profesionálů v oboru a stoprocentně anonymně.

Zlepšete své prostředí:

 • Změňte své prostředí, aby bylo pro vás těžší prokrastinovat. Pokud například máte tendenci otálet s psaním esejí, protože neustále prohlížíte sociální sítě, vypněte na počítači připojení k internetu, než se pustíte do práce.
 • Změňte své prostředí, abyste si usnadnili začátek. Pokud například víte, že se zítra ráno budete muset učit na zkoušku, uspořádejte si všechny relevantní studijní materiály na svůj stůl nebo do tašky, než půjdete spát.
 • Změňte své prostředí, abyste mohli snáze pokračovat. Pokud například víte, že pravděpodobně ztratíte koncentraci, pokud vás při učení vyruší, jděte se učit do tiché místnosti a telefon nechte venku.

Změňte svůj přístup:

 • Začněte malým krokem. Pokud například potřebujete napsat esej, pomozte si začít tím, že se nejprve zavážete napsat pouze jednu větu. To vám může pomoci začít plnit úkoly a často, jakmile to uděláte, bude pro vás snadné pokračovat.
 • Začněte nejprve nejlepší nebo nejhorší částí. Někteří studenti zjišťují, že začít s nejpříjemnější nebo nejsnazší částí úkolu jim pomůže rozjet se, zatímco jiní zjišťují, že odstranění nejhorší části jim pomůže vyhnout se prokrastinaci. Můžete použít oba přístupy, pokud zjistíte, že to pro vás funguje dobře.
 • Přidejte časovou prodlevu, než budete prokrastinovat. Pokud se nemůžete vyhnout prokrastinaci úplně, zkuste se zavázat k časové prodlevě, než se oddáte svému impulsu k tomu. Může to například zahrnovat počítání do 10, než budete moci otevřít novou kartu na webu sociálních sítí, které obvykle používáte k odkládání.
 • Použijte techniku ​​Pomodoro. To zahrnuje střídání plánovaných období studia a odpočinku. Můžete se například učit 25minutové úseky s 5minutovými přestávkami mezi nimi a delší 30minutovou přestávkou po každých 4 sériích studia, které dokončíte.

Zvyšte svou motivaci:

 • Udělejte ze studia příjemnější pocit. Pokud je například studium ve vašem pokoji nepříjemné, zkuste jít někam, kde je příjemnější, například do knihovny.
 • Vizualizujte si své budoucí já. Můžete si například představit, že jste schopni se po dokončení úkolu uvolnit, představit si, že jste odměněni za dobrou známku, nebo si představit, že musíte řešit problémy spojené s nedostatečným učením.
 • Soustřeďte se na své cíle místo na své úkoly. Pokud například potřebujete pracovat na úkolu, který vám připadá nudný, pak místo toho, abyste se na úkol soustředili, zkuste přemýšlet o svých akademických cílech a o důvodu, proč chcete v tomto úkolu dělat dobře.

Změňte své myšlení:

 • Dejte si svolení dělat chyby. Pokud například pracujete na úkolu, smiřte se s tím, že vaše práce nemusí být dokonalá, zvláště zpočátku. Kromě toho se můžete rozhodnout, že začnete tím, že si necháte zapsat několik počátečních odpovědí, a na konci si práci projděte a zkontrolujte, zda je třeba provést opravy.
 • Řešte své obavy. Pokud prokrastinujete, protože se něčeho bojíte, zkuste své obavy identifikovat a vyřešit je. Pokud se například bojíte, že vaše psaní nebude dost dobré, můžete si říci, že vaším cílem je prostě začít tím, že si něco sepíšete, a že to můžete později vždy zlepšit.
 • Rozvíjejte sebesoucit. Soucit se sebou samým může pomoci snížit vaši prokrastinaci a také různé problémy, které jsou s ní spojeny, jako je stres. Skládá se ze tří složek, které byste měli podporovat: sebelaskavost , což znamená být k sobě milí, obyčejná lidskost , která zahrnuje uznání, že každý zažívá výzvy, a všímavost , která zahrnuje přijímání svých emocí bez odsuzování.
- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení