-4.2 C
Prague
Čtvrtek, 9 února, 2023

Jihoafrická ekonomika se čtvrtletně propadla o 51 procent

Mohlo by vás zajímat:

Ekonomika Jihoafrické republiky (JAR) zaznamenala v 2. čtvrtletí rekordní pokles. Sklouzla tak do ještě hlubší recese, která je již nyní nejdelší v historii JAR.

Důvodem jsou karanténní opatření přijatá v březnu proti šíření nového koronavirus. Uvedl to v úterý jihoafrický statistický úřad Stats SA.

Hrubý domácí produkt (HDP) Jihoafrické republiky zaznamenal ve 2. čtvrtletí anualizovaný mezičtvrtletní pokles o 51%, zatímco v 1. čtvrtletí činil pokles 1,8%.

Vývoj je ještě horší, než očekávali analytici, kteří přitom počítali s prudkým zrychlením poklesu. Předpokládali však, že pokles ve 2. čtvrtletí dosáhne 47,3%. Jihoafrická ekonomika tak klesla již čtvrtý kvartál po sobě, což se stalo poprvé v její historii.

„To je mimořádný propad. Je možné, že 2. kvartál roku 2020 si budeme pamatovat jako pandemický,“ uvedl Stats SA. Jihoafrická vláda přijala v březnu jedny z nejtvrdších karanténních opatření, přičemž tato opatření uvolňuje pouze mírným tempem.

Pandemie zasáhla prakticky všechny sektory hospodářství. Jediným, kterým krize příliš neotřásla, je zemědělství.

Meziročně klesl HDP Jihoafrické republiky ve 2. čtvrtletí o 17,1%. I v tomto případě to znamená prudké zhoršení vývoje ekonomiky, když v 1. čtvrtletí zaznamenala 0,1-procentní růst. Analytici očekávali, že meziroční pokles ekonomiky dosáhne 16,5%.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení