3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Ceny bytů v Praze ovlivňují i vynucené investice do infrastruktury

Mohlo by vás zajímat:

Ceny bytů v Praze tlačí vzhůru vynucované investice, tvrdí Juraj Suchánek z Institutu urbanistického rozvoje (IUR).

„Vynucované investice prodražují v Praze byty v novostavbách. Za tyto přidružené investice však v konečném důsledku zaplatí kupující bytů a infrastruktura se předá městu zdarma,“ míní výkonný ředitel IUR.

Daně i za předány pozemky
Podle Suchánka jehož developeři platí městu nájem za pozemek i po kolaudaci vyvolané investice, a to až do momentu, dokud ji město nepřevezme.

„Developer tedy platí městu nájem za pozemky i tehdy, když po cestách na nich už dávno jezdí auta, jezdí na kole cyklisté, či jinak jejich užívá veřejnost. A i tyto náklady vstupují do ceny bytů,“ dodává Suchánek.

Zeleň i poplatky za rozvoj
Ceny bytů v hlavním městě podle Suchánka tlačí vzhůru například i povinnost developera vybudovat novou zeleň v ploše minimálně takové, jak je zabraná zeleň na vhodných pozemcích města.

„Náklady na vybudování nové zeleně plně nese developer, což se opět promítá do konečné ceny bytů či kanceláří,“ vysvětluje Suchánek, podle kterého výstavba v Praze není v souvislosti s výstavbou a předáváním veřejné infrastruktury vůbec jednoduchá.

Dalším problémem je podle něj místní poplatek za rozvoj.


„I když dnes stavebníci v Praze odvádějí městu poplatek, který je ve většině případů stanoven na horní hranici sazby – 1 000 Kč za metr čtvereční nadzemní podlažní plochy místností, stále se setkávají s požadavky na budování veřejné infrastruktury,“ uzavřel.

Institut urbanistického rozvoje je občanské sdružení, které spojuje různé profese, působící v oblasti urbanistického rozvoje a tvorby krajiny.

Jeho členy jsou architekti, inženýři, projektanti, developeři i stavební firmy. Také představitelé finančních institucí, právníci, realitní kanceláře, správci nemovitostí, marketingoví odborníci či reprezentanti samospráv a státní správy.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení