3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Máte v práci vedro? Tohle vám zaměstnavatel musí zajistit

Mohlo by vás zajímat:

V létě si někdy počasí dělá, co chce, a tak není výjimkou, že nastanou parná vedra, ve kterých se téměř vůbec nedá pracovat. Pokud ještě k tomu máte svoje pracoviště někde v prosklené budově se špatnou klimatizací, můžete mít zaděláno na problém. Naštěstí ale existuje několik pravidel, které musí zaměstnavatel v parných dnech dodržovat.

Povinnost zajištění bezpečného prostředí

Bezpečnosti práce s ohledem na parné počasí, se zákoník práce věnuje spíše jen okrajově. Doslova se v něm píše, že: „zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům.“ Jak vidíte, jde spíše o nějaké obecné prohlášení, ze kterého člověk není zrovna, kdo ví jak, moudrý. Vyplývá z něj, že je váš zaměstnavatel povinen zajistit změnu a zlepšení v případě, že vedro ohrožuje vaše zdraví a vaši bezpečnost. Kde je ale ta hranice, to už zákoník práce neudává.

Co konkrétně to pro vás znamená?

Konkrétnější požadavky uvádí až vládní nařízení č. 361/2007 Sb. a jeho pozdější znění. Podle něj jsou ztížené podmínky, které zavazují zaměstnance k zajištění opatření proti horku, určené venkovní teplotou nad 30 °C. V takovém případě je zaměstnavatel povinen zajistit dostatek tekutin, případně ochranných nápojů. U kancelářské práce se jedná o slabě mineralizovanou vodu, zaměstnanci na fyzicky náročných pozicích mají nárok na středně mineralizovanou vodu. Samozřejmostí je i zajištění přístupu k pitné vodě.  Zároveň musí být zajištěna dostatečná ventilace vzduchu a to buď přirozeným, kombinovaným nebo nuceným větráním. V případě, že je vaše pracovní prostředí klimatizované, řídí se předepsaná výsledná teplota pracoviště podle toho, jakou třídu práce vykonáváte. Sedavé zaměstnání by mělo mít prostředí klimatizované na 22,5-27 °C, lehká manuální činnost si vyžaduje 21-25,5 °C. Klimatizace není povinná. Pokud se však vašemu zaměstnavateli nepodaří zajistit výše zmíněnou teplotu a dostatečné větrání, je povinen zavést bezpečnostní přestávky a režim střídání práce, přičemž konkrétní délku pauz a režim střídání práce je uveden v přílohách příslušného nařízení vlády.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení