3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Zaměstnáváte více jak 25 zaměstnanců? Náhradní plnění se týká i vás

Mohlo by vás zajímat:

Pokud se rozhodnete vstoupit do obrovského světa byznysu s vlastní společností, musíte pamatovat na své povinnosti. Jakožto zaměstnavatel musíte odvádět státu zdravotní pojištění za své pracovníky a pokud překročíte hranici pětadvaceti pracovníků, musíte zaměstnat i osobu se zdravotním postižením. V opačném případě hrozí nemalá pokuta, která se může dotknout až milionu korun.

Že váš obor neumožňuje nabízet práci osobám se zdravotním postižením? Nebo nelze z jiného důvodu zaměstnat zdravotně postiženou osobu? Pak máte několik možností náhradního plnění, z nichž si stačí vybrat.

Odběr zboží nebo služeb

Jednou z možností, jak splnit svou zákonem stanovenou povinnost je odebírat zboží nebo služby společností, jejichž zaměstnanci jsou tvořeni alespoň z padesáti procent osobami se zdravotním postižením. Takové společnosti většinou nabízí například úklidové služby nebo produkty, které se v podniku mohou hodit.

Takové společnosti působí na takzvaném chráněném trhu práce a výhodou je, že nebudete muset hradit žádné povinné odvody. Peníze, které zaplatíte za využití služeb nebo koupi daných produktů půjdou rovnou do chráněných dílen, nikoliv státu, který je potřebuje méně než zmiňované společnosti.

Peníze do státní kasy

Dalším východiskem ze situace je, že přispějete do státního rozpočtu. Pokud nevyužijete zmiňovanou možnost nebo nezaměstnáte osobu zdravotně postiženou, jste povinni zaplatit finanční odvod do státní kasy. O jak vysokou částku se jedná? Mluvíme o dvou a půl násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí v roce, v němž povinnost vznikla. A to za každou osobu. Aktuálně se tato částka, která poputuje z firemní kasy pohybuje kolem osmdesáti tisíc korun. Může se však lišit, a to v závislosti na aktuální výši průměrné mzdy.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení