3.6 C
Prague
Úterý, 29 listopadu, 2022

Rady a zásady, jak správně napsat motivační dopis

Mohlo by vás zajímat:

Pokud se budete ucházet o pracovní pozici, o kterou je velký zájem, může se stát, že to bude právě motivační dopis, který rozhodne o vašem přijetí. Až budete odpovídat na daný inzerát, v tělu zprávy stručně napište, na jakou pracovní nabídku reagujete a odkažte na životopis a motivační dopis, který vložíte do přílohy. Jak ale napsat samotný motivační dopis, abyste měli co nejvyšší šance na přijetí?

Jednoduchý typ nám poradila ing. Ludmila Šťastné ze společnosti 123jobs Media s.r.o. , provozovatele pracovních portálů a on-line náborových aplikací.

Čtivé a personalizované

Při psaní motivačního dopisu se vyhněte otřepaným, nicneříkajícím klišé. Také není vhodné zakončovat dopis prohlášeními typu, že věříte, že jste ideálním kandidátem a podobně. Dané věty spíše personalisty odradí, protože jsou neosobní a jedná se o neoriginální, prázdné věty. Snažte se motivační dopis napsat na míru zaměstnavateli i pozici, o kterou se ucházíte. Je vhodné napsat, proč a čím vás daná pozice zaujala i jaké své dovednosti při plnění dané práce uplatníte. Zmínit můžete, že chápete význam dané pracovní pozice a její přínos pro celou firmu. Pokud se o firmě dozvíte něco navíc, co nebylo zmíněno v inzerátu, nebojte se to do motivačního dopisu také připsat – dáte tak najevo, že se o firmu a její záležitosti zajímáte. Vyhněte se negativním prohlášením o vás nebo vašem předchozím zaměstnavateli či pracovní pozici. Pozitivní a sebevědomý styl psaní vám udělá mnohem lepší službu než negativní recenze od bývalého zaměstnavatele..

Jednoduché a přehledné členění

Členění motivačního dopisu je nejvhodnější uspořádat do tří až čtyř odstavců. Pokud víte, kdo má v dané firmě na starosti komunikaci se zájemci o práci, adresujte dopis této konkrétní osobě. V úvodu stručně uveďte, o kterou pozici se konkrétně ucházíte. V druhém odstavci je vhodné zmínit, co vás na dané pozici zaujalo, jak při ní uplatníte své zkušenosti a dovednosti. Ve třetím odstavci můžete zmínit, jaký bude váš přínos pro firmu a podobně. V závěru je vhodné vyzvat personalistu k akci, ať už to bude kontakt, na kterém vás může personalista zastihnout, nebo věty typu „rád se s vámi potkám osobně a odpovím na případné doplňující dotazy.“ Samozřejmě se snažte vyhnout překlepům a pravopisným chybám a raději si před odesláním motivační dopis ještě několikrát pečlivě pročtěte a zkontrolujte.

Na pracovních portálech 123jobs.cz a abecedaprace.cz sledujte nové nabídky práce a brigád, vše snadno, přehledně a on-line.

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek

Nejnovější články

Sponzorované odkazy

- Reklama -bydlení